Читання - це віконце у світ

Як з'єднати дві  букви  у склад?

Пояснити дитині дошкільного віку , як букви з'єднуються в склади, досить складно в силу особливостей мислення дошкільника . Тому багато педагогів і психологи розходяться в думці про способи навчання дошкільнят читання складу.

В даний час існує два основних способи : складання букв у склади і запам'ятовування складів як цілих одиниць читання .

Перший спосіб передбачає по буквинне називання і з'єднання букв у склад. " Н , О - що вийде? " Не рекомендовано запитувати: " Н і О - що вийде? " - Це розіб'є єдність букв і перешкодить дитині правильно скласти склад. Сучасна дошкільна педагогіка пропонує використовувати при роботі в даному варіанті різні допоміжні прийоми . Ось деякі з них.

- Дорослий олівцем ( указкою ) показує першу літеру , потім пересуває олівець ( указку ) до другої букві , з'єднує їх " доріжкою " . При цьому тягне першу літеру до тих пір, поки дитина " по доріжці НЕ добіжить до другої літери " . Другу букву потрібно прочитати так , щоб "доріжка не розірвалася " .

- Дорослий тримає в руках одну букву , дитина читає , одночасно здалеку підноситься інша буква , а перша " падає " , дитина ж переходить до читання нової літери .

- Дорослий тримає в руках картку , де з обох сторін написані літери. Дитина читає букву на одній стороні , дорослий перевертає картку іншою стороною , і дитина читає вже другу літеру .

Ланцюжок міркувань при читанні мови за допомогою звукобуквенного аналізу буде виглядати наступним чином : "Буква І після приголосного позначає його м'якість , таким чином , у поєднанні ВІ буква В позначає м'який звук. Виходить ВІ" . А яка ж буде ланцюжок при читанні , наприклад , слова крокодилів ? Чи може дитина легко освоїти читання таким " довгим " способом? Так, є діти навіть молодшого дошкільного віку ( трилітки і чотирирічки ) , які здатні успішно освоїти навички читання таким чином . Але для більшості дітей такий спосіб занадто важкий . Часто , незважаючи на використання допоміжних прийомів , викладених вище , формування навички читання відбувається важко , втрачається інтерес до занять , формуються психологічні проблеми: через невдачі знижується самооцінка , з'являються відмови від навчання.

Другий спосіб навчання дитини - дошкільника читання складів наближений до його віковим можливостям і особливостям і заснований на використанні унікальних властивостей пам'яті маленької дитини . Давайте розберемося , в чому полягає цей спосіб .

Спробуйте прочитати будь-яку пропозицію і при цьому прослідкуйте, як з літер виходять слова . Ви побачите , що просто по пам'яті відтворюйте різні типи складів , а потім осмислюєте їх комбінації ! Саме пригадування допомагає нам навчитися швидко читати .

Виходячи з цього спостереження , можна зрозуміти , що для дитини простіше навчитися читати за допомогою заучування системи одиниць читання - складів - злиттів , що складаються з приголосної букви і подальшої голосної букви .

Ще один аргумент на користь заучування мови - злиття : наш артикуляційний апарат (губи , язик, зуби , голосові зв'язки ) формує склад як одну одиницю . Спробуйте поспостерігати за собою , коли їх вимовляєте . Наприклад , скажіть ВА . Ви відчуєте , що ваш артикуляційний апарат не чинить паузи між В і А.
         Заучувати склади згідно даного прийому навчання читання потрібно за тією ж схемою , яка використовується при заучуванні букв:

- Багаторазове називання мови дорослим ( "Це MA , a це - МУ" ) ;
         - Пошук мови за завданням дорослого з наступним називанням ( "Знайди склад МУ , зафарбуй його . Який стиль ти розфарбував ? " ) ;
         - Самостійне називання - читання складу.

Вибір способу навчання дитини читання складу - за вами. Спробуйте обидва способи , виберіть той , який краще підходить саме вашій дитині , або поєднуйте в навчанні ці способи .

Але в будь-якому випадку використовуйте тільки ігрові ситуації , уникайте повчальності і примусу. Пропонуйте дитині різні сюжети гри (магазин , будівельники , перевезення вантажів тощо) з використанням складів - злиттів , написаних на картках. Варіанти таких ігор ви знайдете в статті "Ігри зі складами " .